Mit tegyünk, ha a nagyszülők beleszólnak a gyereknevelésbe?
Függetlenül attól, hogy a nagyszülők rendszeresen vigyáznak az unokákra, vagy sem, a nevelési stílusok eltérő véleményezése családon belüli feszültségekhez vezethet. Tamara Berke, zürichi családterápiás tanácsadó elárulja, hogyan kerülhetők el a generációk közötti konfliktusok.
Berke asszony, mit tegyünk, ha kéretlen tanácsokat kapunk?
Először is próbáljuk meg a nagyszülők szemszögéből nézni a helyzetet. Régebben más körülmények között éltek, és esetleg kulturális különbségek is közrejátszanak. Ehhez érdemes megértéssel közeledni. Egy megoldás lehet, ha meghallgatjuk őket, és tudatosítjuk magunkban, hogy a tanácsokat a legtöbb esetben jó szándékkal adják. Azonban, ha szülőként rossz érzésünk támad, vagy azt látjuk, hogy ezek a helyzetek távolsághoz vezetnek, fontos, hogy beszéljünk róla.
Adhatnak-e a szülők szabályokat a nagyszülőknek, amelyeket be kell tartaniuk, amikor az unokákkal vannak?
Szerintem a nagyszülőknek tiszteletben kell tartaniuk a szülők nevelési szabályait és értékeit. Ez a gyermekek számára is fontos. Ezen kívül – különösen kisebb gyerekeknél – meg kell tartani az olyan szokásokat, mint például az alvásidő. Az is a szülőktől függ, mennyire figyelnek arra, hogy az értékeik érvényesüljenek.
Ha konfliktus alakul ki, hogyan kommunikáljunk?
Közvetlenül beszéljük meg. A tapasztalatok szerint a legjobb, ha a nagyszülők gyermeke kezdeményezi a beszélgetést. Alapvetően fontos, hogy a konfliktust nyugodtan és érzelmektől mentesen tárgyaljuk meg. Az erőszakmentes kommunikációt javaslom, ami azt jelenti, hogy nem vádaskodunk, hanem arról beszélünk, mit szeretnénk a jövőben.